sobota, 23 stycznia 2010

Lita czy warstwowa?

Pytanie zawarte w tytule jest jednym z pierwszych dylematów, przed jakimi staje osoba chcąca kupić podłogę drewnianą. Oba produkty mają swoje zalety i wady. Generalnie jak wszystko :)

A najważniejsze różnice to (które akurat przychodzą mi do głowy):
1. Podłoga lita nie powinna być stosowana na ogrzewanie podłogowe - wskutek dość wysokiej temperatury podłoża i nieprawidłowej wilgotności zostaną uwypuklone wszystkie zmiany w drewnie jakie zachodzą wskutek działania tych czynników, np. zmiana wymiarów na skutek zmian temperatury. W efekcie tego powstaną szpary pomiędzy klepkami/deskami, a w skrajnym wypadku kurczenie się drewna może spowodować jego oderwanie od podłoża. W podłogach warstwowych ich konstrukcja i prostopadłe ułożenie włókien w warstwach neutralizuje ten proces i można ją stosować na ogrzewaniu podłogowym, przy czym od zaleceń producenta zależy czy może to być system wodny czy elektryczny.
2. Podłogi warstwowe nie powinny być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli głównie łazienkach. Dzieje się tak ponieważ warstwa środkowa i spodnia są z reguły zrobione z miękkich gatunków drewna takich jak sosna (Barlinek, Baltic Wood), świerk lub hevea (TEKA), które źle znoszą wilgotność. Ostatnio pojawiają się coraz częściej podłogi z środkową warstwą zrobioną z HDF (podobnie jak panele laminowane), robi je Berry Wood, Meister lub Kahrs, ale również nie zalecane jest ich stosowanie w łazienkach. Jeżeli chcemy mieć tam coś na kształt drewna to pozostaje nam podłoga lita z któregoś z egzotycznych gatunków drewna lub panele laminowane przystosowane do używania w takich pomieszczeniach: Berry Floor Hydro Plus, Quick Step Lagune.
3. Przy podwyższonej wilgotności podłoża, w nowych mieszkaniach/domach, powinno się raczej stosować podłogi warstwowe lub laminowane, ze względu na możliwość ułożenia w systemie pływającym, który więcej wybacza niż klejenie do podłoża. Podłoga przyklejona bardzo szybko przyjmuje wilgotność z podłoża i w niektórych sytuacjach może "wstać" - oderwać się od podłoża.

Pewnie życie przynosi więcej sytuacji kiedy tylko jedna z powyższych podłóg może być użyta, ale akurat więcej nie przychodzi mi do głowy. Jeżeli będziecie mieli jakieś wątpliwości jakiego produktu użyć to piszcie, pytajcie.

1 komentarz:

  1. To prawda podłoga w naszych wnętrzach odgrywa moim zdaniem bardzo ważną rolę i ja również jestem zdania, ze fajnie jest ją raz na jakiś czas cyklinować. Ja te prace zleciłem firmie https://cyklinowaniewarszawa.pl/ i już wiem, że to był bardzo właściwy wybór.

    OdpowiedzUsuń