wtorek, 27 października 2009

Poradnik kupującego podłogę z drewna

Prawie podjąłeś już najważniejszą decyzję. Chcesz podłogę drewnianą. Niezależnie czy urządzasz nowe mieszkanie, czy remontujesz stare, prawdziwa podłoga drewniana doda mu piękna, jakości i zwiększy jego wartość. Jest to inwestycja z której będziesz mógł się cieszyć całe życie.

Co uznaje się za podłogę drewnianą?

Za podłogę drewnianą uważa się podłogę zrobioną w całości z drewna - nie należy mylić jej z panelami podłogowymi (laminowanymi), które powstają przez pokrycie płyty HDF papierem z nadrukiem odpowiedniego wzoru. W podłogach drewnianych można spotkać 2 rodzaje:

* lite podłogi drewniane - zrobione są z jednego kawałka drewna, mogą przyjmować formę desek lub parkietu, z reguły są przyklejane do podłoża,

* podłogi warstwowe - składają się z 2, 3 lub więcej warstw drewna, sklejonych ze sobą warstwowo.  Taka konstrukcja daje im dużą wytrzymałość i odporność na zmiany wilgotności. Mogą być instalowane na każdym poziomie domu - również poniżej poziomu gruntu. I podobnie jak podłogi lite mogą być poddane renowacji przez cyklinowanie.

Wygląd i właściwości

Wybór idealnej podłogi to zawsze kwestia osobistego gustu. Przy wyborze najlepiej kierować się intuicją.

Kolor - będzie miał ogromny wpływ na Twój wybór. Duży wybór kolorów to efekt różnorodności naturalnych kolorów różnych gatunków, ich usłojenia, jak również użytego barwnika do bejcy/oleju. Nasłonecznienie pomieszczeń będzie miało duży wpływ na wygląd podłogi w związku z tym poproś sprzedawcę o możliwość zabrania próbki do domu.

Gatunek - gatunek drewna ma wpływ na jego wygląd i właściwości. Tradycyjnie używany do podłóg dąb może mieć wiele odcieni, rodzajów usłojenia i usęcznienia.  Buk lub klon oferują znacznie mniejsze zróżnicowanie usłojenia i kolorów (przez niektórych uznawane za "nudne"). Istnieje wiele gatunków egzotycznych, takich jak merbau, jatoba, kempas, wenge, których zróżnicowanie wynika z kombinacji ich źródła pochodzenia, koloru i właściwości. Nie wszystkie gatunki drewna są tak samo twarde. Jeżeli podłoga ma znajdować się w pomieszczeniu narażony na duży ruch, należy wybierać drewna twarde - jatoba, merbau, dąb, jesion.

Wzór - podłogi warstwowe (ale również spotyka się lite) mogą mieć wygląd 3-lamelowy (wzór parkietu), 2-lamelowy lub deski, i to w różnych rozmiarach. Generalnie najtańsze są podłogi 3-lamelowe, najdroższe deski (również nazywane 1-lamelowymi) o dużym rozmiarze elementu.

Wykończenie brzegów - deski mogą mieć "ostre" krawędzie (po złożeniu tworzą jednolitą powierzchnię) lub fazę (fugę) o różnej głębokości. Faza może występować tylko na długich krawędziach deski, dając efekt wydłużenia pomieszczenia, lub na wszystkich czterech.

Wykończenie powierzchni - zakupiona podłoga może być niewykończona (surowa) lub wykończona lakierem lub olejem. W wypadku podłóg surowych pokrycie powierzchni lakierem lub olejem następuje po jej ułożeniu, co wydłuża czas instalacji. Podłogi wstępnie wykończone można używać praktycznie zaraz po instalacji. O wadach i zaletach lakierowania lub olejowania napiszę kiedyż osobno.

Selekcja - większość gatunków drewna występuje w różnych selekcjach. Najlepszym przykładem jest dąb, gdzie do wyboru mamy:
* najwyższa klasa sortowania (ale jednocześnie dająca mało interesujący wygląd na podłodze) - bez sęków, bieli i innych właściwości optycznych drewna,
* i mnóstwo innych wariantów: deski z bielem bez sęków, lub z sękami o różnej wielkości
Obecnie najczęściej wybierane są podłogi "rustykalne" ponieważ zapewniają one interesujący wygląd podłogi. Co, oczywiście, dla niektórych może być wadą :)

Czynników mających wpływ na wybór podłogi jest jeszcze wiele, z czasem postaram się tą listę rozbudować.

Pozdrawiam,
Paweł

1 komentarz:

  1. Dla mnie bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć dokładnie kiedy i jak należy taką podłogę cyklinować. Muszę przyznać, że doskonałą sprawą jest również to, aby mieć sprawdzoną firmę do takich prac. U mnie całością cyklinowania zajęli się http://solum-cyklinowanie.pl/ i mogę jak najbardziej ich każdemu polecić.

    OdpowiedzUsuń