wtorek, 23 marca 2010

Dlaczego w panelach klasa ścieralności nie jest najważniejsza?

Czy kiedyś zastanawialiście się dlaczego można kupić panele w klasie AC4 za 29 zł i za ponad 100 zł. Teoretycznie panel w takiej samej klasie powinien reprezentować taki sam poziom jak inny. Ale tak nie jest. Po prostu klasa ścieralności nie mówi wszystkiego o jakości panela, a właściwie jego wytrzymałości na używanie.

Warunki gwarancji na panele praktycznie wszystkich producentów zawierają klauzulę mówiącą, że klasa ścieralności dotyczy powierzchni panela za wyjątkiem strefy kilku milimetrów od brzegu. Dlatego, że najczęściej panele na połączeniach wyłapują wilgoć, pęcznieją i w tych miejscach są bardziej podatne na wycieranie. A tanie płyta bazowa użyta do wyprodukowania paneli, ze względu na niską gęstość, szybciej pęcznieje i szybciej dochodzi do wytarcia na łączeniach. Panele ze średniej i wyższej półki są produkowane na bazie płyty HDF o gęstości 900 kg/m3, te tanie to płyta np. o gęstości 830 kg/m3. I dlatego przy zakupie paneli nie należy się kierować jedynie klasą ścieralności ale również innymi parametrami.

Jest to oczywiście tylko jeden z wielu argumentów dlaczego cena nie zawsze powinna być głównym wyznacznikiem wyboru podłogi.

1 komentarz:

  1. Cena podłogi najczęściej idzie w parze z jej jakością. Choć nie jest tak w każdym przypadku, to jednak można dla pierwszych wyliczeń założyć, że droższa podłoga będzie lepsza i trwalsza. A kiedy ustali się jakiś przedział, który nie będzie dla nas za drogi ani za tani, wtedy można w tym przedziale porównać poszczególne parametry podłóg.

    OdpowiedzUsuń